3. Hõljumine

Testharjutus 4

Hõljumine allveelaevana, keha pööramine rinnuliasendist selili ja tagasi

 • Säilita keha pööramisel sirutatud horisontaalasend!
 • Alusta pööramist puusadest ja liigu õlgade, pea ning kogu kehaga kaasa, kuni oled saanud rinnuliasendist selili ja vastupidi.
 • Kontrolli keha pööramisel hingamist: rinnuliasendis hoia hinge kinni, seliliasendis hinga rahulikult sisse ja välja.
 • Mitu korda järjest, vahepeal jalgu põhja panemata, suudad sa ennast rinnuliasendist selili ja tagasi pöörata?

Nii harjutades õpitakse rinnuliasendist selili pöörates säilitama horisontaalset sirutatud asendit ja seejuures kontrollima hingamist.

Õpilased lasevad end rinnuliasendisse vette hõljuma nagu allveelaevad ja hoiavad hinge kinni.

Õpilased alustavad rinnuliasendist selili pööramist puusadest keerates ja liiguvad õlgade, pea ning kogu kehaga kaasa, aitavad ka kergete käeliigutustega, kuni saavad end selili allveelaevaasendisse. Hõljuvad selili nagu allveelaevad, hingavad rahulikult sisse ja välja. Siis hingavad tugevalt sisse ja pööravad keha puusadest ning kergete käeliigutustega rinnuliasendisse tagasi.

 • Kas pöördel keha säilitab sirutuse ja horisontaalasendi, puusad ei vaju alla, pea jääb keha suhtes otse ega lähe kuklasse?
 • Kas keha pööramine algab puusadest, õlad ja pea liiguvad kaasa?
 • Kas selili hõljudes hingatakse rahulikult sisse ja välja?
OskanHarjutan veel

Juurdeviivad harjutused

Pöörlev allveelaev 1

 • Siruta kogu keha ja hõlju allveelaevana.
 • Säilita keha pööramisel sirutus.
 • Kontrolli keha pööramisel hingamist: rinnuliasendis hoia hinge kinni, seliliasendis hinga rahulikult sisse ja välja.

Nii harjutades õpitakse rinnuli ja selili pööramisel säilitama sirutust ning kontrollima hingamist.

Harjutust sooritatakse paarilisega. Üks paarilistest laskub hõljuma rinnuliasendisse nagu allveelaev, vaade on suunatud põhja. Kaaslane toetab teda puusadest ja pöörab ettevaatlikult rinnuliasendist seliliasendisse ning laseb seejärel kaaslase lahti. Õpilane, keda toetati, jääb selili hõljuma nagu allveelaev, seejärel pöörab paariline ta jälle tagasi rinnuliasendisse. Allveelaevana hõljuv õpilane hingab seliliasendis rütmiliselt ja hoiab hinge kinni rinnuli hõljudes. Hõljuv õpilane hoiab sirutatud asendit kogu harjutuse jooksul.

Vahelduseks pööravad lapsed üksteist jalgadest kinni hoides rinnuliasendist seliliasendisse ja tagasi. Paarilised vahetavad osad.

Rinnuli ja selili pöörlev lennuk

 • Kontrolli keha pööramisel hingamist: rinnuliasendis hoia hinge kinni, seliliasendis hinga rahulikult sisse ja välja.
 • Siruta kogu keha ja hõlju allveelaevana.

Nii harjutades õpitakse rinnuliasendist selili pööramisel saavutama tasakaalu ja seejuures hoidma sirutust ning sobivalt hingama.

Õpilased seisavad vees, lasevad end hõljuma rinnuliasendisse, jalad tõstetud veepiiri lähedale, käed külgedele laiali sirutatud (justkui lennukitiivad). Hoiavad hinge kinni, sirutavad keha ning hoiavad asendit. Pööravad siis lennuki puusadest ja kergete käeliigutuste abiga selili. Sirutavad käed uuesti laiali lennukitiibadeks ning hingavad rahulikult sisse ja välja. Õpilased teevad harjutust ka vastupidi, keerates end seliliasendist rinnuliasendisse.

Harjust sooritades võib teha mitu pööret järjest, ilma et jalad põhja vajuksid. Jälgida, et õpilased hingavad sobivalt ega hoia hinge kinni.

Testharjutuse juurde